pocitadlo
Ak sa Vám stránky nezobrazujú správne, stiahnite si aktuálny prehliadač napr. Chrome.
pozadieaspin

Laserom upravené poťahy sú všetky zakázané

Súvisiace ustanovenia

1. Povrch poťahu na rakete musí byť nelesklý (lesklý povrch je upravený napr. laserom), jasne červený na jednej strane a čierny na druhej strane rakety.
2. Poťahy musia byť použité bez akýchkoľvek fyzikálnych, chemických, alebo iných úprav.
Čiže „podomácky“ upravený poťah, alebo taký poťah, ktorý stratil svoje pôvodné vlastnosti časom, slnkom alebo iným vplyvom, je zakázaný.
3. Drobné odchýlky od jednoliatosti povrchu, alebo jednotnosti farby spôsobené náhodným poškodením, opotrebením alebo vyblednutím, môžu byť povolené za predpokladu, že podstatne nemenia charakter povrchu. Takéto odchýlky musí schváliť rozhodca pred zápasom.
4. Hráč je povinný poskytnúť raketu, s ktorou chce hrať, súperovi a rozhodcovi na obhliadku a to na začiatku zápasu a v priebehu zápasu vždy, keď mení raketu.

Z toho vyplýva, že ak na hráčovej rakete je podozrivo lesklý povrch, či už na tráve, alebo aj na hladkom poťahu, tento poťah je podomácky upravený, alebo pod vplyvom času sú jeho fyzikálne vlastnosti zmenené a preto nie je možné s ním odohrať majstrovské stretnutie ani v šiestej lige.

Správne podanie

podľa pravidiel platných v roku 2010


1. Loptička leží na otvorenej dlani tak, aby hráč nemohol dať loptičke rotáciu pred jej vyhodením do výšky.
2. Loptička od začiatku musí byť nad stolom a za stolom (aj vedľa stola, ak je to za predĺženou čiarou stola, korá je vodorovná so sieťkou).
3. Loptička musí byť vyhodená zvislým smerom do výšky najmenej 16 cm. (aspoň pribižne zvislo hore a nemôže byť napríklad nahodená priamo na raketu)
4. Loptička pred úderom musí padať zvislým smerom dole, nemôže byť zahraná počas letu smerom hore, alebo keď sa zastaví v najvyššej fáze letu.
5. Loptičku musí vidieť, už od jej vyhodenia z ruky, čiže po celý čas, prijímajúci hráč a jeden z rozhodcov.
6. Po vyhodení loptičky musí podávajúci hráč ihneď stiahnuť voľnú pažu z priestoru medzi sieťkou a loptičkou.
7. Viditeľný priestor, ktorý nesmie byť zakrytý žiadnou časťou tela ani oblečenia, je trojuholník vytvorený medzi loptičkou a stojanmi sieťky. Tento trojuholník nie je iba na úrovni loptičky, ale pokračuje nad a pod úroveň loptičky (Predstavte si veľké množstvo trojuholníkov na sebe uložených).
8. Rozhodovanie rozhodcu: Ak rozhodca má pochybnosti o správnosti podania, môže, ak sa to stane v zápase prvýkrát, prerušiť hru a napomenúť podávajúceho. Každé ďalšie podanie napomenutého hráča, vyvolávajúce pochybnosť o správnosti jeho vykonania bude hodnotené ako bod v prospech prijímajúceho. Ak však podávajúci jasne nevyhovie pravidlám správneho podania, rozhodca ho nebude napomínať a započíta bod prijímajúcemu.